Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto

Kontakt

 • Tukan24
  ul. Siedliski 11a
  32-082 Bolechowice k. Krakowa
  NIP: 5130236376
 • E-mail:esklep@tukan24.pl
 • Telefon606943804
  881962457
 • Godziny działania sklepuBOLECHOWICE - ul.Siedliski 11 poniedziałek - piątek w godz. 8:30-17:00 KRAKÓW - ul.Stachiewicza 47 poniedziałek - piątek w godz. 18:00-21:00

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 
1 » 2 » SZCZENIĘ W DOMU - ŻYWIENIE3

SZCZENIĘ W DOMU - ŻYWIENIE

ŻYWIENIE SZCZENIĄT

Odpowiednia dieta zapewni szczenięciu prawidłowy, harmonijny rozwój oraz zdrowie i kondycję w dorosłym życiu.
Istnieje kilka sposobów żywienia psów.ŻYWIENIE
Odpowiednia dieta zapewni szczenięciu prawidłowy, harmonijny rozwój oraz zdrowie i kondycję w dorosłym życiu.
Istnieje kilka sposobów żywienia psów. Można przygotować jedzenie w domu lub korzystać z pełnoporcjowych karm gotowych (karmy suche lub wilgotne). Nigdy jednak nie należy stosować jednocześnie karmy domowej i przemysłowej.
• Pokarm przygotowywany w domu
Posiłki przygotowywane w domu komponuje się z mięsa, warzyw oraz makaronu lub ryżu (ewentualnie odpowiednich dodatków mineralno-witaminowych). Jest to pracochłonne i czasochłonne oraz wymaga również sporej wiedzy i doświadczenia w zakresie żywienia psów. Nie jest łatwe prawidłowe zbilansowanie składu tak przygotowanego posiłku: musi on zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczy, wapnia, fosforu, witamin, mikroelementów i włókna. Składniki te muszą ponadto występować we właściwych proporcjach. Jeśli przygotowywane posiłki nie będą właściwie skomponowane, szybko pojawią się objawy niedoborów, które mają negatywny wpływ na zdrowie i rozwój psa.
• Karmy gotowe
Pełnoporcjowe karmy przemysłowe wysokiej jakości są kompletne i prawidłowo zbilansowane, zawierają wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje pies. Nie należy do nich dodawać żadnych preparatów mineralno-witaminowych, chyba, że zaleci je prowadzący lekarz weterynarii. Warunki produkcji karm i wykorzystane surowce powinny spełniać normy przewidziane przy produkcji żywności dla ludzi.
Produkty dla szczeniąt
Żywienie w okresie wzrostu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju szczenięcia oraz wpływa na zdrowie i kondycję psa dorosłego.
Długość i intensywność wzrostu zależą od rasy i wielkości psa. Zdrowe Żywienie zaczyna się od poznania rzeczywistych potrzeb szczenięcia w zależności od jego rasy, wielkości, czy warunków życia, aby móc zapewnić mu odpowiednią dietę zawierającą składniki pokarmowe niezbędne do harmonijnego rozwoju.
Pies to nie człowiek
Posiadanie psa z pewnością daje nam jedyną w swoim rodzaju satysfakcję i radość. Jednak bardzo często, z powodu bliskości jaką odczuwamy z naszym czworonożnym przyjacielem zapominamy, iż jest to całkiem inny gatunek; o innej budowie , innej fizjologii i innych potrzebach żywieniowych!
Pamiętaj, iż przyjmując szczenię do swego domu bierzesz na siebie wielką odpowiedzialność za zapewnienie mu odpowiednich warunków życia oraz dbanie o jego zdrowie i dobrostan.
Różnice w diecie psa i człowieka
Człowiek jest wszystkożercą o wrażliwym zmyśle smaku. Pozwala to nam cieszyć się różnorodnością pokarmów oraz sprawia, że tak celebrujemy nasze posiłki. Stąd wydaje nam się właściwe żywienie psa dietą podobną do naszej.
Dieta przeznaczona dla ludzi jest dla psa zbyt niskostrawna i zbyt bogata w węglowodany, nieodpowiednia dla fizjologii i morfologii przewodu pokarmowego oraz niedostosowana do trybu życia naszych podopiecznych. Często zawiera też szkodliwe dla zwierząt przyprawy i zbyt dużą ilość soli! (podawanie smakołyków i resztek ze stołu może powodować zaburzenia trawienia oraz prowadzić do rozwoju otyłości i związanych z nią schorzeń).
Różnice fizjologiczne
Wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych są zupełnie inne niż u człowieka. Szczęki przystosowane do szarpania, a nie do żucia, brak enzymów śliny i procesów wstępnego trawienia w jamie ustnej, żołądek przystosowany do trawienia dużych, połykanych w pospiechu kęsów, stosunkowo krótkie jelita, słaba zdolność trawienia większości zbóż, to tylko niektóre cechy charakterystyczne psów.

Różny przebieg okresu wzrostu wynikający z wielkości i rasy psa
Psy ras małych - MINI
Do psów ras małych zalicza się psy o masie ciała do 10 kg (masa ciała psa dorosłego). W tej grupie można wyróżnić tzw. psy typu „toy” – których waga po osiągnięciu dojrzałości nie przekracza 4 kg. Psy ras małych były w przeszłości wykorzystywane ze względu na swoje zdolności łowieckie.
Ważne informacje
Obecnie, psy ras małych to cenione psy do towarzystwa charakteryzujące się wytrzymałością i energią (żyją nawet powyżej 15 lat). Są szczególnie podatne na schorzenia jamy ustnej i nierzadko cierpią z powodu zaburzeń trawienia. Przy wyborze karmy należy pamiętać o małych szczękach i zębach. Krokiety karmy suchej powinny być odpowiedniej wielkości i łatwe do rozgryzania przez szczenię. Należy liczyć się też z wybrednym apetytem. Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego u psów ras małych są czesto wynikiem nieodpowiedniego przebiegu trawienia białek. Dieta szczeniąt powinna charakteryzowac sie najwyższą jakością białek i wysoką strawnością.
Psy ras średnich - MEDIUM
Do psów ras średnich zalicza się psy, których masa ciała po zakończeniu wzrostu wynosi od 11 do 25kg. Są to rasy od początku hodowane ze względu na dynamizm, energię i zdolności fizyczne. Szybkość i zrównoważony charakter są ważnymi zaletami psów użytkowych, zwłaszcza myśliwskich i pasterskich.
Ważne informacje
Obecnie przedstawiciele ras średnich doskonale przystosowali się do nowych wyzwań i stanowią liczną grupę psów towarzyszących oraz sportowych, szczególnie w konkursach AGILITY i OBEDIENCE. Niezależnie od warunków w jakich żyją zawsze wymagają odpowiedniej ilości ćwiczeń z właścicielem oraz wysiłku fizycznego. Należy przy tym pamiętać, iż długotrwały wysiłek zwiększa zapotrzebowanie energetyczne psów oraz naraża je na większe ryzyko kontuzji i obciążeń układu kostno-stawowego.
Okres wzrostu u psów ras średnich trwa około 12 miesięcy. W tym czasie szczenię zwiększa swoją masę urodzeniową od 40 do 50 razy! Dlatego potrzebuje diety o wysokim poziomie energii i składników pokarmowych oraz odpowiednich proporcjach wapnia i fosforu.
Psy ras dużych - MAXI
Do ras dużych zaliczamy psy, których masa ciała po zakończeniu wzrostu wynosi od 26 do 44kg. Od najdawniejszych czasów cenione ze względu na niezwykłe cechy użytkowe, psy ras dużych sprawdzają się dzisiaj doskonale jako psy pasterskie, myśliwskie, ratownicze czy asystujące osobom niepełnosprawnym.
Ważne informacje
Aktywne i energiczne psy ras dużych potrzebują dostarczenia energii w ilości odpowiadającej ich trybowi życia, a także, zwłaszcza w przypadku psów użytkowych, w zależności od panujących warunków klimatycznych. Sa szczególnie podatne na zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz schorzenia kostno-stawowe ze względu na wysoką aktywność fizyczną w połączeniu ze znaczną masą ciała i ograniczona pojemnością przewodu pokarmowego. Dlatego też, szczenięta wymagają wysokostrawnej diety, o odpowiednych proporcjach wapnia do fosforu, z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, które wpływaja korzystnie na stawy.
Psy ras olbrzymich - GIANT
Do ras olbrzymich zalicza się psy, których masa ciała po zakończeniu wzrostu przekracza 45kg. W przeszłości używane były jako psy stróżujące w gospodarstwach. Obecnie cenione ze względu na imponujące rozmiary oraz łagodny charakter i usposobienie.
Ważne informacje
Wyjątkowo długi okres wzrostu kończy się u psów ras olbrzymich dopiero w 18. lub nawet 24. miesiącu życia. W tym czasie szczenię zwiększa swoją wagę urodzeniową 80- lub 100-krotnie!W trakcie tak długiego okresu wzrostu należy zadbać, aby szczenię nie przybierało nadmiernie na wadze. Intensywny przyrost masy mięśniowej może się rozpocząć dopiero, kiedy prawidłowo rozwinie się szkielet i stawy (rozwój szkieletu do około 8. miesiąca, rozwój masy mięśniowej do około 18. -24. miesiąca).
Psy ras olbrzymich są bardzo wrażliwe na jakość podawanej diety. Karma o niskiej strawności może być przyczyną biegunki oraz innych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego. Duża masa ciała w połaczeniu z wysoka aktywnością może prowadzic do silnego obciążenia stawów, dlatego konieczne jest podawanie specjalnej diety z dodatkiem przeciwutleniaczy (wit. A i C) oraz chondroityny i glukozaminy, chroniących obciążone struktury stawowe.
Często i mało
Do 6. miesiąca życia dzienna dawka karmy powinna być podzielona na co najmniej 3 posiłki. Godziny karmienia powinny być regularne, a karma podawana zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. Niezmienność określonych zwyczajów zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa.
Dobre nawyki żywieniowe
Pies powinien dostawać karmę przeznaczoną dla psów. Nie wolno podawać szczenięciu resztek ze stołu ponieważ mogą mu zaszkodzić (nadmiar soli, przyprawy i niezdrowe dodatki). Niekontrolowane dokarmianie psa smakołykami prowadzi do rozwoju otyłości, która może zaburzyć proces wzrostu oraz znacząco wpłynąć na zdrowie i kondycję już dorosłego psa.
Nie wolno podawać psu czekolady! Zawiera ona trujący dla psa związek (teobromina), a 200g czekolady może spowodować śmierć psa średniej wielkości. Szkodliwe dla zdrowia psa są też rodzynki i cebula.
Niezbędna woda
Szczenię powinno mieć stały dostęp do miski ze świeżą, czystą wodą, regularnie wymienianą.
Kiedy szczenię staje się dorosłym psem
Po zakończeniu okresu wzrostu potrzeby pokarmowe psa ulegają zmianie. Dorosły pies musi otrzymywać odpowiednią dla niego dietę, dostosowaną do nowych potrzeb pokarmowych. Aby uniknąć stresu związanego z gwałtowną zmianą karmy należy przestrzegać okresu przejściowego (ok. 7 dni). W tym czasie zaleca się mieszanie dotychczasowej karmy z nową, stopniowo zwiększając jej ilość. Po zakończeniu tego okresu w misce powinien znajdować się już tylko nowy pokarm. Stopniowe wprowadzanie nowej karmy pozwoli uniknąć zaburzeń trawienia i biegunki.


Przejdź do strony głównej