Sucha karma dla kota – zalety
Popularność suchej karmy wśród właścicieli kotów to wynik m.in. wydajności. Jest ekonomiczna (po przeliczeniu ceny za kilogram nierzadko okazuje się, że to najtańsza z dostępnych opcji). Ponadto karma sucha jest wygodnym dla człowieka sposobem żywienia zwierzęcia – łatwo można ją porcjować i podawać. To również dobry wybór na czas podróży z kotem, ponieważ nie ma ryzyka, że zepsuje się po otwarciu. Co więcej, karma sucha zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Chrupki wzmacniają zęby kota (żucie kawałków to forma ich pielęgnacji i masażu dziąseł). Co ważne dla nosa człowieka, ma delikatny zapach.
Porcja suchej karmy stanowi pełnowartościowy posiłek dla kota. Jest bogata w składniki odżywcze, których zwierzę potrzebuje. Odpowiednio skomponowane zestawy białka, minerałów i witamin wspierają jego prawidłowy rozwój i pomagają zachować zdrowie (zapobiegają niedoborom, ale i hiperwitaminozie). Ważną substancją w żywieniu kotów jest tauryna. Wpływa na ich organizm na każdym etapie rozwoju. Jej niedobór wywołuje m.in. problemy ze wzrokiem, zahamowanie procesu wzrostu i zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego. Ten aminokwas jest niezbędny w diecie ciężarnej kocicy.
Żeby zakonserwować suchą karmę, odciąga się z niej wodę (zawiera jej od 3 do 10%). Dlatego aby urozmaicić dietę kota i dodatkowo nawodnić jego organizm, podawaj mu karmę mokrą. Jednocześnie pamiętaj, aby odpowiednio obliczyć zapotrzebowanie na pokarm. Inaczej zwierzę może zacząć tyć. Z kolei nadwaga i otyłość mogą skutkować rozwojem chorób, które zagrażają jego życiu, np. cukrzycy.
Jak wiesz, z natury koty piją niechętnie. Zachęcaj więc swojego zwierzaka do jej spożywania, żeby wyrównać jej bilans w organizmie. Zapewnij mu dostęp do świeżej wody (w temperaturze pokojowej) i sprawdzaj, czy pupil korzysta z poidełek rozstawionych w różnych miejscach.
Dobra sucha karma dla kota – jak wybrać?
Zastanawiasz się, jak wybrać dobrą suchą karmę dla kota? Pod uwagę należy wziąć wiek, rasę, warunki fizyczne (m.in. wielkość) i ewentualne problemy zdrowotne zwierzaka, np. dolegliwości i choroby ze strony układu pokarmowego. Istotny jest też tryb życia kota. Zwierzęta wychodzące mają większe potrzeby niż domowe (potrzebują więcej pożywienia).
Producenci żywności dla kotów oferują suchą karmę dopasowaną do potrzeb:
- kociąt, np. sucha karma marki Royal Canin,
- kotów-seniorów, np. firma Brit,
- kotów rasowych (Royal Canin Persian to dobrana do cech charakterystycznych i potrzeb rasy perskiej karma dla kota; sucha żywność zapewnia im dobrą kondycję i zdrowie: odpowiedni kompleks składników gwarantuje piękną i lśniącą sierść, kształt i wielkość krokietów są dopasowane do budowy szczęki przedstawiciela tej rasy),
- kotów wychodzących i niewychodzących, np. taki podział uwzględnia w ofercie firma Acana,
- kotów, które zmagają się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi (karmy o właściwościach hipoalergicznych),kotów wysterylizowanych i wykastrowanych, np. sucha karma marki Purina lub Versele Laga.
Sucha karma dla starszych kotów powinna zawierać błonnik pokarmowy. Ten składnik daje uczucie sytości, więc zwierzę mniej zjada i dłużej nie odczuwa głodu. Dobrze, jeśli krokiety są łatwe do pogryzienia. Dorosłe koty nie są tak aktywne jak kocięta, więc ilość białka i kalorii w karmie powinna być zredukowana, aby przeciwdziałać nadwadze. Jeśli jesteś właścicielem seniora, wybierz produkt z l-karnityną. To składnik, który przyspiesza spalanie tłuszczu.
Bezzbożowe karmy to dobry wybór dla zwierząt z alergią lub nietolerancją pokarmową na ziarna. Zamiast ciężkostrawnych zbóż zawierają lekkostrawne węglowodany, np. ziemniaki. Co ważne, kastracja i sterylizacja powodują zmiany w gospodarce hormonalnej i przemianie materii u kotów. Po tych zabiegach zwierzęta mają większy apetyt, ale ich zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. Zadaniem suchej karmy dla kota wykastrowanego i wysterylizowanego jest więc utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Wśród suchych karm dla kota dostępnych na rynku są takie, które zapobiegają tworzeniu się kul włosowych (w sklepie Tukan24.pl oferuje je m.in. firma Royal Canin). Pomagają w trawieniu już powstałych kłębków. To częsty problem kotów ras długowłosych, ale nie tylko – zdarza się również zwierzętom z krótką sierścią. Specjalistyczna karma poprawia funkcjonowanie jelit i żołądka. Zawiera włókno pokarmowe, które zapobiega zaleganiu kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Warto też podawać ją kotom po zakończeniu kuracji antybiotykami, ponieważ reguluje florę bakteryjną.
Koty, podobnie jak ludzie, mają indywidualne potrzeby, które wynikają z problemów ze zdrowiem. Posiadają też własne preferencje smakowe. Może okazać się, że dobra sucha karma dla kota (pod względem składu) po prostu nie będzie smakować Twojemu pupilowi. Proponuj różne warianty, aż trafisz na produkt, który przypadnie mu do gustu (w ofercie sklepu zoologicznego Tukan24.pl znajdziesz praktyczne małe opakowania, o wadze np. 300 g, marki Brit).
Najlepsza sucha karma dla kota – skład
Co oznacza, że karma sucha dla kota jest “najlepsza”? Po pierwsze, zawiera duże ilości dobrej jakości białka, czyli mięsa (co najmniej 50%), które wspomaga budowanie masy mięśniowej i jej utrzymanie. Po drugie, w składzie nie ma cukrów i jest bezzbożowa. Dodatkowo wyróżnia się niską zawartością węglowodanów (maksymalnie 5%) i tłuszczów, a także nie zawiera konserwantów, aromatów i sztucznych barwników.
Ponadto na liście składników najlepszej suchej karmy dla kota powinny znaleźć się:
- kwasy omega-3 i omega-6, które stanowią materiał budulcowy komórek organizmu kota, zapobiegają arytmii serca i transportują wodę przez błony biologiczne; dzięki nim matowa sierść zwierzęcia odzyskuje blask, a skóra jest zdrowa;
- witaminy i składniki mineralne dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji kota niezbędne są witaminy: A (pozytywnie wpływa na wzrok), B, D (pomaga utrzymać zdrowe zęby i kości) i E (wspiera odporność); karma powinna też zawierać wapń i fosfor w stosunku 1,15 : 1 (wysoki stosunek Ca do P powoduje choroby układu moczowego, np. problemy z nerkami).
Istotne jest odpowiednie przechowywanie karmy dla kota. Sucha powinna leżeć w chłodnym i suchym miejscu. W temperaturze powyżej 38 stopni Celsjusza tłuszcze się utleniają, witaminy rozpadają, a żywność jełczeje. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte, aby sucha karma nie zwietrzała i nie straciła swoich walorów smakowych.
Najlepsza sucha karma dla kota juniora
Sucha karma dla kociąt jest dostosowana do ich małych szczęk. Chrupki są mniejsze, żeby młode koty mogły je rozgryźć bez problemu. Od karmy dla osobników dorosłych różni się też twardością. Odmienny jest również skład suchej karmy dla juniorów, ponieważ inne są ich potrzeby żywieniowe. W kolejnych miesiącach życia po zaprzestaniu picia mleka matki, kocięta nadal intensywnie się rozwijają.
Potrzebują więc odpowiednich składników odżywczych, aby zdrowo rosnąć, mieć energię do zabawy i nauki otaczającego je świata. Co powinno znaleźć się w składzie najlepszej suchej karmy dla kota? Junior potrzebuje makroskładników (wysokiej zawartości białka, aminokwasów, tłuszczów) i składników mineralnych (fosforu i wapnia dla zdrowych stawów i kości). Prawidłowy rozwój zapewni wysokokaloryczna karma wzbogacona o witaminy.